HISTORIE AUTOBUSOVÉ DOPRAVY NA NAŠEM ÚZEMÍ, VÝROBCI AUTOBUSŮ, JEJICH ZNAČKY A TYPY.
Hledat

Menu

MODELY HISTORICKÝCH AUTOBUSŮ 1:43 A 1:72
 
Navigace: MODELY HISTORICKÝCH AUTOBUSŮ 1:43 A 1:72 > MODELY 1:43 A 1:63 ZLÍNSKÝCH TROLEJBUSŮ A AUTOBUSŮ - WILLI SCHINCKE

MODELY 1:43 A 1:63 ZLÍNSKÝCH TROLEJBUSŮ A AUTOBUSŮ - WILLI SCHINCKE

Pan Willi Schincke ze Zlína byl byl pro mého tátu velkým vzorem. Osobně se znaly, táta za ním do Zlína jezdil a měli k sobě velice vřelý, kamarádský vztah. Pan Schincke pro tátu postavil tři nádherné modely trolejbusů, brala jsem je osobně jako tři diamanty v tátově sbírce. Dovolila jsem si oslovit dnes jednaosmdesátiletého pána a navázali jsme spolu písemný kontakt, doufám že častý a co nejdelší. Bylo mi tu laskavě dovoleno o něm napsat a ukázat jeho modely. A kdo je vlastně pan Schincke ? 

Představí se vám tu sám, tuto pasáž jsem si dovolila použít z jeho vlastních webových stránek : willimodel

"Jmenuji se Willi Schincke a jsem ze Zlína. Jelikož jsem ročník 1937, pamatuji si zavádění trolejbusové dopravy v roce 1944 v tomto městě. Trolejbusy na mne udělaly velký dojem a proto se o ně celý život zajímám. Když v roce 2004 oslavovala Dopravní společnost Zlín-Otrokovice výročí 60 let zavedení trolejbusové dopravy, uspořádala ve zlínském muzeu výstavu, na které byly k vidění nádherné modely trolejbusů od pana Ivana Staňka a vydala velmi pěknou publikaci s mnoha fotografiemi a barevnými bokorysy všech trolejbusů, které ve Zlíně jezdily a jezdí. Toto mne inspirovalo ke stavbě modelů zlínských trolejbusů. Jako hlavní podklad jsem použil zmíněnou publikaci, hlavním stavebním materiálem se staly plastikové destičky a tyčinky o síle 0,2 - 2,0 mm od firem Plus model a Evergreen. Všechny modely mají podrobně vybavené vnitřní prostory, včetně pracoviště řidiče. Modelářem jsem od dětství, kdy jsme si se zmíněným kamarádem Ivanem Staňkem, postavili neumělé funkčí modely prvních zlínských trolejbusů. Byl jsem členem kroužku leteckých modelářů při Aeroklubu ČSR, kde jsme stavěli létací modely, až do ukončení činnosti ARČS. Od roku 1968 jsem stavěl plastikové modely letadel 2. světové války, které stavím s přestávkami dodnes. Kromě těchto aktivit jsem postavil i několik kolejišť TT. Také jsem rozestavěl trolejiště pro funkční modely 1:63. O mých modelech trolejbusů vyšly články s fotografiemi v anglické publikaci "Trolleybus miniatures, models and the real things" autorů Ashley Bruce-Gottfried Kure z roku 2012 a dále v časopise MODELÁŘ č. 11/2008.

A protože jsem ze Zlína, budou zde modely zlínských trolejbusů v měřítku 1:63, které jsou funční, určené pro provoz na trolejišti a 1:43, které jsou nefunkční, určené do vitriny."

Vlevo v Menu najdete fotografie jeho trolejiště 1:63, dále modely trolejbusů a autobusů 1:63 a trolejbusů 1:43.

Všechny použité texty a fotografie najdete na webu pana Schincke - willimodel

FBW-BBC 1-43  013.JPG
FBW-ČKD 1-43  003.JPG
Vetra 1-43  011.JPG
Škoda 7 Tr2  4.JPG
Škoda 8 Tr 1-43  004.jpg
Škoda 9 Tr 1-43  003.jpg
Škoda 14 Tr 1-43  004.jpg
Š-Sanos 1-43  003.jpg
trolejiště 6.jpg
trolejiště 7.jpg
trolejiště 8.jpg
stažený soubor.jpg
 
© iva-rajm.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky