HISTORIE AUTOBUSOVÉ DOPRAVY NA NAŠEM ÚZEMÍ, VÝROBCI AUTOBUSŮ, JEJICH ZNAČKY A TYPY.
Hledat

Menu

MODELY HISTORICKÝCH AUTOBUSŮ 1:43 A 1:72
 
Navigace: MODELY HISTORICKÝCH AUTOBUSŮ 1:43 A 1:72 > POROVNÁNÍ MODELŮ 1:43 ČESKOSLOVENSKÝCH AUTOBUSŮ KAROSA ŘADY 700 OD VÝROBCŮ - PANA PLODÍKA A PANA CHLUPA

POROVNÁNÍ MODELŮ 1:43 ČESKOSLOVENSKÝCH AUTOBUSŮ KAROSA ŘADY 700 OD VÝROBCŮ - PANA PLODÍKA A PANA CHLUPA

Na úvod asi toto.

Jsem si zcela vědoma, že jsem ta poslední, kdo by měla veřejně napsat jakousi recenzi o modelech. 

Toto je tedy pouze a jenom můj, subjektivní pohled, který není v žádném případě obecní a nikomu jej nenutím !!!

Už jsem tu otázku četla několikrát, od různých lidí na různých místech. 

Které modely Karos jsou lepší?

Od pana Jiřího Plodíka, nebo ty od pana Miloše Chlupa?

Já s vašim dovolením položím otázku jinak. 

Tedy jaký rozdíl vidím já osobně mezi modely obou pánů?

Píši konkrétně o modelech Karosa řady 700, ale obecně to platí o všech jejich modelech. Ještě když byl táta na živu a měl ve své sbírce modely od obou pánů, tedy mohla jsem je vzájemně porovnávat, vždy mi přišla na rozum při pohledu na ně jedna myšlenka. Spojit tak dohromady z každého modelu to lepší. Tedy přesněji napsáno do karoserie od pana Plodíka nainstalovat interiér od pana Chlupa, při prodejní ceně někde kolem dvou a půl tisíce korun. Tak by byl výsledek, alespoň pro mne velmi akceptovatelný. 

KAROSERIE :

U obou pánů se jedná o modely odlité z resinu.

Modely pana Plodíka jsou pěkně odlité, v měřítku 1:43 modelově vzhledné, karoserie s detaily bočních krytů a dveří je zevnitř hladce očištěna a má přiměřenou tloušťku, což se dále ukazuje jako zásadní věc.

Modely pana Chlupa jsou z vnějšku pěkně odlité, v měřítku 1:43 modelově vzhledné, na karoserii jsou však detaily bočních krytů a zvláště dveří řešeny pomocí samolepek. Ono to jako celkový dojem z větší vzdálenosti nevypadá až tak špatně, pohled z malé vzdálenosti však absenci mezer ve dveřích a krytech odhaluje. Největší rozdíl je ale na vnitřním zpracování odlitku karoserie a jeho tloušťce. Odlitek karoserie je totiž u modelů pana Chlupa vzhledem k měřítku 1:43 - no napíši silnější než by lidské oko v tomto měřítku čekalo. Možná by tomuto hodně pomohlo, kdyby byly vnitřní hrany oken a dveří dohladka zabroušené, (což by tloušťku odlitku karoserie na těchto místech viditelně ztenčilo), to se však bohužel nekoná. Výsledek je pak asi nejvíce markantní uvnitř dveří, kde je síla odlitku spolu s nezačištěnými vnitřními hranami hodně viditelná.

INTERIÉR :

Tady si zaslouží pan Chlup velkou pochvalu, jeho modely mají interiér vybavený i madly, nosiči zavazadel pod střechou vozu a na ní větráky a světly. Tyto doplňky bohužel modely pana Plodíka nemají a jednoznačně jim to hodně ubírá, působí zkrátka interierově chudě. To je při srovnávání modelů asi ten největší rozdíl.

Z dalších věcí jen asi to, že pan Chlup má na všech oknech těsnící gumy - i když řešeny pomocí samolepek, přece to vypadá lépe než okna bez gum na modelech pana Plodíka. Pneumatiky jsou na Plodíkových modelech z klasické měkké gumy se vzorky, pan Chlup je má odlité, ale se vzorky a rozdíl zjistíme až při bližším zkoumání.

Ještě je tu jedna věc, na kterou bych málem zapomněla a tou jsou zpětná zrcátka, která jak se osobně domnívám patří mezi důležité doplňky modelu. Pražský Foxtoys si s tímto, pro ně zřejmě nedůležitým doplňkem nijak hlavu neláme a tak jsou modely pana Plodíka dodávány bez nich. Nevím jak dnes, ale byla možnost pana Plodíka osobně kontaktovat a on vám bez problémů dodatečně zpětná zrcátka zaslal. Nikdy mi ale nedošlo a stále nedochází, proč sakra nemohou ta zpětná zrcátka ve Foxtoys k modelu v sáčku přibalit!

Pan Chlup zpětná zrcátka k modelu který vám bezpečně zabalený zašle automaticky přibaluje v sáčku.

Asi by se našly další drobné rozdíly, ale to už je na každém jak se na modely dívá.

Cena modelů je také více než zásadní.

Vím, že si táta za panem Plodíkem do Havlíčkova Brodu pro modely osobně jezdil a byly za cenu 3000 Kč. Stejné modely prodává pražský modelářský obchod a E-shop Foxtoys, kde už je ovšem cena díky rabatu těsně kolem 4000 Kč. Tedy téměř litřík na horu jen to hvízdne. 

Pan Chlup si modely prodává sám na svém webu a ceny jsou o mnohem jiné, od 1800 do 2000 Kč dle modelu.

Cena je tedy jednoznačně a pro většinu lidí rozhodující na straně Pana Chlupa z Rousínova, o kvalitě a osobních požadavcích na vlastní model si každý musí rozhodnout sám.

Na závěr nutno ještě napsat, že si osobně modelářské práce a výsledků obou pánů výrobců velice vážím a jsem moc ráda, že tu jsou a své modely nabízejí!

Poznámky na závěr :

Chvilku před vánoci 2018 jsem bohužel na webových stránkách pana Miloše Chlupa našla toto sdělení : 

17.12.2018 - Karosa C734, B731, B731 s retardérem a C734 VSČR, výroba pozastavena. Karosa LC736 zůstává v nabídce i nadále.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -  - - - - -  - - - -  - 

 

Od pana Jiřího Plodíka jsem dostala jako reakci na tuto publikovanou rubriku email.

Zde jej předkládám, bez sebemenších úprav :

Jiří Plodík 
Komu:
iva.rajm@seznam.cz

Dobrý večer, paní Rajmová.

Jmenuji se Jiří Plodík a nejsem spisovatel, ani prohlížeč různých fór a odpovídač na ně, protože kritici, kteří většinou neslepí dvě sirky k sobě mě nezajímají. Zaujal mě ale Váš příspěvek o srovnání mých modelů s Chlupovými. Píšete, že jste ta poslední, ale přesto jste se pustila do, evidentně Vám neznámého. Píšete to na veřejné stránky, tak by to chtělo si opatřit informace, jinak jste na úrovni bulváru, a to si Vaše stránky nezaslouží - jsou jinak pěkné.

Tedy - jste asi jedna z mála lidí v republice, kdo neví, že mi Chlup sedmistovky okopíroval. Koupil si ode mě stavebnice a sprostě si z nich udělal formy. Na jeho stránkách je napsáno za rozumnou cenu, samozřejmě, já mám přímé náklady okolo 35 000,- a on 1500,-. Další už jsou stejné, to je ale stejně paráda, nebo ne? To se náklady rozpočítávají do kusů mnohem lépe.  Proto také má kola celá z resinu, asi neumí gumová. Nehledě na to, že každá kopie je horší, než originál. Sedmistovky už mu moc asi nejdou, tak zoufale přes všelijaké kamarády shání stavebnice sedmistovky kloubáku a devítistovky. Protože toho asi ani tolik neudělá, může si dovolit vylepšit interiér, ten má opravdu lepší. Fotolepty ale pro něho jsou už drahé, cena leze nahoru a ty kecy o lásce k sběratelům jsou směšné, myslí jen na svoji kapsu. Panu Ottovi z Berouna tímto způsobem okopíroval přepravník Transportu, Kadenu kabinu Tatry a nevím co ještě. Jak to víme? Já jsem na to byl upozorněn kamarádem a svoji práci si poznám bezpečně a ti druzí také. Je zajímavé, že všechny moje chyby tam má také. Ani se nesnažil je napravit - asi o nich ani neví, fanda. Nicméně, u některých lidí je oblíbený, ovšem kdyby třeba použil jen jejich fotografie ke svému obohacení, tak by byl asi tanec, protože druhým prasečinu klidně, ale mě ne. My poškození o tom většinou víme a on ví, že víme. Všichni na něj ale kašlem, časem se znemožní sám. Zajímavější je fakt, že se o tom nikdo nezmíní, bez jmenování kohokoli, většině to dojde. Možná mají strach, že by se poznal a rafal po nich.

Jinak dále - zrcátka - prvních asi deset let jsem je nedělal vůbec, do papírových krabic se nevešla a všichni to ulámali. Později už do vitrin pro FOX je modely z poloviny mají. Ty starší ale ne. Od začátku - tedy možná 25 let dělám lidem blbce a posílám jim vše, co chtějí většinou zdarma. Často ani nepoděkují, naopak jsou zase tací, kteří jsou vděční i za radu. Posílám stále, do krabic je dávám, ale mám obavu, že si je málokdo přilepí. Buď nemají chuť, nebo ruce, nebo nevědí čím a vykašlou se na to. Zkušenosti 30 let.

Je dost zajímavé, že se doposud nenašel borec, který by si udělal a nechal odleptat aršík se zrcátky na autobusy a udělal na něm byznys a zbohatl. Že by to snad bylo nákladné? Kdeže, to je přece zdarma, když to udělá druhý. Kritiků se najde, ale sám se do toho nikdo nepustí, aby tu díru využil.

Ceny Foxu - nechte je na pokoji. Pořiďte si dvě prodejny, zaplaťte prodavače a služby a uvidíte, jak budete vycházet. Navíc prodávají jen ve vitrínách, které jsou docela drahé.

Povídat by se o tom dalo dlouho, ale bez vlastní zkušenosti je to marné. Až by Vás třeba jen platby kartou stály měsíčně 10 000.- bance, tak by Vás to moc nepotěšilo.

Rozepsal jsem se na deset let dopředu, ale chtěl jsem Vám jen přiblížit v dobrém situaci, o které asi nevíte, nebo Vás nenapadla a nikdo neměl odvahu do Vás dloubnout.

 S pozdravem J. P.

 

Panu Plodíkovy jsem jsem ihned odepsala a snažila se ledacos vysvětlit, na můj email však již vůbec nezareagoval.

Inu profík přece nebude s nějakou Chrudimskou nánou ztrácet svůj drahocenný čas. Vždyť všichni přeci vědí, co a kde je pravda a já neinformovaná blbka jsem si na vlastním webu dovolila napsat článek, jak pan Plodík píše - na úrovni bulváru !!!!

Nicméně panu Plodíkovy přeji v jeho počínání mnoho úspěchů a co nejméně "ukradených modelů".

 
© iva-rajm.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky