HISTORIE AUTOBUSOVÉHO PROVOZU NA NAŠEM ÚZEMÍ - NAŠI VÝROBCI, ZNAČKY A TYPY AUTOBUSŮ
Hledat

Menu

TOPlist
Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti
Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti
Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti
 
Navigace: MODELY HISTORICKÝCH AUTOBUSŮ 1:43 > POROVNÁNÍ MODELŮ 1:43 ČESKOSLOVENSKÝCH AUTOBUSŮ KAROSA ŘADY 700 OD VÝROBCŮ - PANA PLODÍKA A PANA CHLUPA

POROVNÁNÍ MODELŮ 1:43 ČESKOSLOVENSKÝCH AUTOBUSŮ KAROSA ŘADY 700 OD VÝROBCŮ - PANA PLODÍKA A PANA CHLUPA

Na úvod asi toto.

Jsem si zcela vědoma, že jsem ta poslední, kdo by měla veřejně napsat jakousi recenzi o modelech. 

Toto je tedy pouze a jenom můj, subjektivní pohled, který není v žádném případě obecní a nikomu jej nenutím !!!

Už jsem tu otázku četla několikrát, od různých lidí na různých místech. 

Které modely Karos jsou lepší?

Od pana Jiřího Plodíka, nebo ty od pana Miloše Chlupa?

Já s vašim dovolením položím otázku jinak. 

Tedy jaký rozdíl vidím já osobně mezi modely obou pánů?

Píši konkrétně o modelech Karosa řady 700, ale obecně to platí o všech jejich modelech. Ještě když byl táta na živu a měl ve své sbírce modely od obou pánů, tedy mohla jsem je vzájemně porovnávat, vždy mi přišla na rozum při pohledu na ně jedna myšlenka. Spojit tak dohromady z každého modelu to lepší. Tedy přesněji napsáno do karoserie od pana Plodíka nainstalovat interiér od pana Chlupa, při prodejní ceně někde kolem dvou a půl tisíce korun. Tak by byl výsledek, alespoň pro mne velmi akceptovatelný. 

KAROSERIE :

U obou pánů se jedná o modely odlité z resinu.

Modely pana Plodíka jsou pěkně odlité, v měřítku 1:43 modelově vzhledné, karoserie s detaily bočních krytů a dveří je zevnitř hladce očištěna a má přiměřenou tloušťku, což se dále ukazuje jako zásadní věc.

Modely pana Chlupa jsou z vnějšku pěkně odlité, v měřítku 1:43 modelově vzhledné, na karoserii jsou však detaily bočních krytů a zvláště dveří řešeny pomocí samolepek. Ono to jako celkový dojem z větší vzdálenosti nevypadá až tak špatně, pohled z malé vzdálenosti však absenci mezer ve dveřích a krytech odhaluje. Největší rozdíl je ale na vnitřním zpracování odlitku karoserie a jeho tloušťce. Odlitek karoserie je totiž u modelů pana Chlupa vzhledem k měřítku 1:43 - no napíši silnější než by lidské oko v tomto měřítku čekalo. Možná by tomuto hodně pomohlo, kdyby byly vnitřní hrany oken a dveří dohladka zabroušené, (což by tloušťku odlitku karoserie na těchto místech viditelně ztenčilo), to se však bohužel nekoná. Výsledek je pak asi nejvíce markantní uvnitř dveří, kde je síla odlitku spolu s nezačištěnými vnitřními hranami hodně viditelná.

INTERIÉR :

Tady si zaslouží pan Chlup velkou pochvalu, jeho modely mají interiér vybavený i madly, nosiči zavazadel pod střechou vozu a na ní větráky a světly. Tyto doplňky bohužel modely pana Plodíka nemají a jednoznačně jim to hodně ubírá, působí zkrátka interierově chudě. To je při srovnávání modelů asi ten největší rozdíl.

Z dalších věcí jen asi to, že pan Chlup má na všech oknech těsnící gumy - i když řešeny pomocí samolepek, přece to vypadá lépe než okna bez gum na modelech pana Plodíka. Pneumatiky jsou na Plodíkových modelech z klasické měkké gumy se vzorky, pan Chlup je má odlité, ale se vzorky a rozdíl zjistíme až při bližším zkoumání.

Ještě je tu jedna věc, na kterou bych málem zapomněla a tou jsou zpětná zrcátka, která jak se osobně domnívám patří mezi důležité doplňky modelu. Pražský Foxtoys si s tímto, pro ně zřejmě nedůležitým doplňkem nijak hlavu neláme a tak jsou modely pana Plodíka dodávány bez nich. Nevím jak dnes, ale byla možnost pana Plodíka osobně kontaktovat a on vám bez problémů dodatečně zpětná zrcátka zaslal. Nikdy mi ale nedošlo a stále nedochází, proč sakra nemohou ta zpětná zrcátka ve Foxtoys k modelu v sáčku přibalit!

Pan Chlup zpětná zrcátka k modelu který vám bezpečně zabalený zašle automaticky přibaluje v sáčku.

Asi by se našly další drobné rozdíly, ale to už je na každém jak se na modely dívá.

Cena modelů je také více než zásadní.

Vím, že si táta za panem Plodíkem do Havlíčkova Brodu pro modely osobně jezdil a byly za cenu 3000Kč. Stejné modely prodává pražský modelářský obchod a E-shop Foxtoys, kde už je ovšem cena díky rabatu těsně kolem 4000Kč. Tedy téměř litřík na horu jen to hvízdne. 

Pan Chlup si modely prodává sám na svém webu a ceny jsou o mnohem jiné, od 1800 do 2000Kč dle modelu.

Cena je tedy jednoznačně a pro většinu lidí rozhodující na straně Pana Chlupa z Rousínova, o kvalitě a osobních požadavcích na vlastní model si každý musí rozhodnout sám.

Na závěr nutno ještě napsat, že si osobně modelářské práce a výsledků obou pánů výrobců velice vážím a jsem moc ráda, že tu jsou a své modely nabízejí!

Poznámka na závěr.

Chvilku před vánoci jsem bohužel na webových stránkách pana Miloše Chlupa našla toto sdělení : 

17.12.2018 - Karosa C734, B731, B731 s retardérem a C734 VSČR, výroba pozastavena. Karosa LC736 zůstává v nabídce i nadále.

 
 
© iva-rajm.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky